خانه / مقاله ها / صنعت مبلمان / هزینه فرصت های ازدست رفته صنعت مبلمان را چه کسانی می پردازند؟
IMG_4795

هزینه فرصت های ازدست رفته صنعت مبلمان را چه کسانی می پردازند؟

هزینه فرصت های ازدست رفته صنعت مبلمان را چه کسانی می پردازند؟

   تشکل ها و اصناف پرجمعیت ترین لایه اجتماعی کشور را در خود جای داده اند و در آفرینش نزدیک به بیست درصد از تولید ناخالص ملی سهم دارند. بدنه وابسته به اصناف و تشکل های صنفی در ایران که نماینده نزدیک به سه میلیون واحد صنفی در کشور هستند بزرگ ترین خانواده اقتصادی کشور را آفریده است که شمار آن به بیش از بیست میلیون شهروند می رسد. با وجود این پایگاه اجتماعی و اقتصادی، به دلایلی نظیر ناتوانی در مدیریت و برنامه ریزی و همچنین نداشتن استراتژی های درست سازمانی در تشکل های صنفی شاهد هستیم که اصناف نتوانسته اند جایگاه راستین خود را در عرصه کار و سرمایه در کشور بیابند. با ادامه این روند نامطلوب باید پذیرفت که مدیران تشکل های صنفی اگر نتوانند جامعه خود را برکشند و بالا آورند در میدان عمل نیز جایگاهی برتر از نهادی بی برنامه و سردرگم نخواهند داشت. اشتغال به روزمرگی به جای روزآمد نمودن شیوه و شرایط توسعه صنفی از سوی مدیران آن ها سبب می شود تا ایشان به جای آفرینش و بهره گیری مناسب از فرصت ها به درگیر شدن با پیش آمدهای موجود یا مشکلاتی که با از دست دادن فرصت ها گرفتار آن شده اند رو به رو شوند و در این میانه آنچه در دم نابود می گردد زمان بی بازگشت است.  در دنیای هوشمند و پر شتاب امروز که خواست های نامحدود همواره با منابع محدود به چالشی همیشگی دچار هستند، انتخاب ها ارزشی افزون یافته اند. با نگاهی به نظریه «هزینه فرصت»، هر انتخاب ما را پذیرای هزینه های خود می کند. شاید بزرگترین و  پنهان ترین این هزینه ها، هزینه «فرصت های از دست رفته» است که از قضا  با آن که در دفاتر حساب های مالی نمایان نیستند اما  ناگفته پیداست که این بدهی بزرگ سیستمی، ناشی از سوء مدیریت بوده و اثرات خود را نه چندان دیر هنگام در مجموعه نمایان خواهد نمود.

   دهه ها پیش از این، بنگاه های بزرگ اقتصادی در دنیا برای کاهش هزینه فرصت ها و گریز از آزمون و خطاهای زیان بار که سرمایه و زمان را باهم از میان می برند، راه هایی را آزمودند که بسیاری از آن ها اکنون در کشورهای توسعه یافته به سنت هایی ماندگار  و کارآمد تبدیل شده و شوربختانه در بسیاری کشورها از جمله ایران جایگاهی برتر از شعارهای دست نیافتنی و آرزوهای فراموش شده پیدا نکرده اند.

    بنگاه های اقتصادی و بازرگانی، مسأله های خود را به موضوع آزاد کرسی های تخصصی در دانشگاه ها برده و محیط های آکادمیک نیز عملاً در پاسخ به این خواست و اعتماد صنعت، خود را به مجری مفاهیم نو و ماشین راه حل یابی و برنامه نویسی  اجرای پروژه های بزرگ مبدل کردند. اکنون حاصل این تعامل هدفمند را نه تنها در کشورهای توسعه یافته که در جوامعی نظیر هند و برزیل نیز شاهد هستیم. کشورهایی که در میان بزرگان اقتصاد جهان برای خود جایی ارزشمند را دست و پا کرده اند.

   لزوم بهره گیری از فرصت ها و انتخاب کوتاه ترین مسیرهای ممکن برای جبران زمان های از دست رفته اگرچه هزینه فرصت ها را جبران نخواهد کرد اما تقدیری ناگزیر و بهترین انتخاب برای جوامع در حال توسعه ای چون ماست.  سخن حاضر به اعتبار تحقیقاتی که سازمان ملل متحد برای بررسی زمینه های پیشرفت سریع در برخی کشورها به انجام رسانیده است سخن درستی است.UNIDO( سازمان توسعه صنعتی ملل متحد) که از سال ۱۹۹۹ در ایران دفتر و نماینده رسمی دارد شش زمینه همکاری راهبردی را با تمرکز بر پروژه های اقتصادی وابسته به صنایع کوچک و بیشتر در بخش خصوصی دنبال می کند. نکته قابل تأمل در این رویکرد که فرصت هایی را در حوزه هنر و صنعت مبلمان و دکوراسیون و صنایع وابسته با خود به همراه خواهد آورد این است که به گفته آلساندرو آمادیو نماینده یونیدو در ایران این راهبردها با تأکید برتوسعه خوشه های صنعتی در ایران، مدیریت فناوری در سطح واحدهای صنفی، توسعه بخش خصوصی، گسترش صنایع کوچک و بهبود محیط کسب و کار است.

   فرصت ها یگانه و بی همتا هستند و شکار آنها نیازمند رفتاری است که به همان اندازه خلاق و هوشمندانه باشد و درست همین جا اهمیت متمرکز بودن مدیران سازمانی و رهبران صنفی بر امور صنف و صنعت و تحلیل بی وقفه جریانات مؤثر بر ساختار و رفتار ارگانیک اعضا نمایان می شود. نمی توان انتظار داشت صنوفی که رهبرانشان فرصت های آماده و پالوده را نیز از کف می دهند توان توسعه و تقویت و همچنین کارآفرینی در حوزه صنفی خود را دارا باشند. 

     در همین راستا و به منظور شناسایی و استفاده بهینه از فرصت های پیش رو، انجمن مبلمان و دکوراسیون با تکیه بر منشور صنف و صنعت و با رعایت اصول حرفه ای، تخصصی و اخلاقی، پیرو رسالت ذاتی که در راستای توسعه صنعت مبلمان، دکوراسیون و صنایع وابسته و بهبود روند کارآفرینی در این عرصه برای خود ترسیم کرده از نزدیک به یک دهه گذشته بسترها و زمینه های سخت افزاری و نرم افزاری را بنیان نهاده که در نوع خود در دیگر صنایع کوچک نادر است. این انجمن به عنوان منتخب وزارت صنعت، معدن و تجارت در حوزه عاملیت توسعه خوشه مبلمان، مطابق چشم اندازهای رایج در توسعه صنایع کوچک در دنیا که ارکانی همچون ایجاد نمایشگاه های تخصصی، پایه گذاری آموزش های تخصصی و کاربردی و حمایت از گسترش شهرک های تخصصی صنایع، و توسعه زیرساخت های بهره گیری از ICT (فناوری اطلاعات و ارتباطات) را لازمه پیشرفت در این حوزه میداند، رویدادها و نهادهایی را طی یک دهه گذشته  پایه گذاری کرده است که از این طریق ظرفیت های تعامل هدفمند و کاربردی صنعت مبلمان و سایر عرصه های مرتبط با آن را فراهم می سازد. اقداماتی چون تأسیس دانشگاه علمی کاربردی طراحی و تولید مبلمان و دکوراسیون، ایجاد سایت مستقل نمایشگاهی و برگزاری نمایشگاه های تخصصی با گروه بندی کالایی، حمایت از توسعه شهرک صنعتی مبلمان، برگزاری همایش ها و کنفرانس های بین المللی، راه اندازی موزه مبل ایــــران، ایجاد پایگـــــاه اطلاع رسانی در فضای سایبر و …

   در همین مسیر لازم است انجمن مبلمان و دکوراسیون و سایر انجمن ها، اتحادیه  ها، سندیکاها و بطور کلی تمام سازمان ها، نهادها و تشکل های حاضر در عرصه مبلمان و دکوراسیون با عنایت به وظایف ذاتی و اساسنامه ای خود، منافع صنفی و تشکیلاتی اعضای خود را در نظر گرفته، ضمن تعامل هدفمند و پویا با سایر تشکل های این حوزه و شناسایی نقاط ضعف خود، در صدد تقویت آنها برآمده ضمن توجه به تهدیدات محیطی و بیرونی، از فرصت های حاضر در این عرصه نهایت بهره را ببرند، چه آنکه در غیر این صورت دیر یا زود می بایست در مقام پاسخگویی برآمده و نسبت به نحوه جبران هزینه  فرصت های از دست رفته پاسخگو باشند.

     

       ما زنده به آنیم که آرام نگیریم              

 موجیم که آسودگی ما عدم ماست

    

                                                         رامین سمیع زاده

                                                        عضو هیأت مدیره و

                                                   دبیر انجمن صنفی مبلمان و دکوراسیون

                                                     و سردبیر دکومان

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *