خانه / اخبار / شکایت محوری مهمترین اصل بازرسی از واحدهای صنفی
13-تولیدکنندگان-و-فروشندگان-لوازم-الکتریک2-600x400

شکایت محوری مهمترین اصل بازرسی از واحدهای صنفی

در میان اتحادیهها و واحدهای صنفی فعال و حتی غیرمجاز کمتر کسی است که با نام بازرس سازمان نظارت و بازرسی اتاق اصناف آشنایی نداشته باشد؛ اما باید قبول کرد، هر چه در راستای معرفی عملکرد، فعالیت و این پرسنل خدوم و زحمتکش نوشته و گفته شود باز هم کم است. به همین بهانه وقتی سراغ حسین درودیان عضو هیئت رئیسه و مسئول نظارت و بازرسی اتاق اصناف رفتیم تا در ارتباط با محور فعالیتهای بیش از ۳۰۰ نفر از بازرسان اتاق برایمان بگوید قبل از هر چیزی از تلاش شبانهروزی همکارانش تشکر کرد.

مسئول نظارت و بازرسی اتاق اصناف از همراهی و همدلی هیئت رئیسه قدردانی کرده و می‎گوید: اگر از بازرسان حمایت شود به طور قطع شاهد قانون‎مندی واحدهای صنفی غیرمجازی خواهیم بود که با اقدامات‎شان گاهی اوقات بازار را از حالت تعادل در نزد افکار عمومی خارج می‎کنند.

دبیر هیئت رئیسه اتاق اصناف تهران با اشاره به منطقه‎بندی نظارت و بازرسی اتاق می‎گوید: بر اساس اولویت و نوع فعالیت واحدهای صنفی در تهران مناطق پنجگانه‏ای را تعیین کردیم که بتوانیم با برنامه‎ریزی دقیق‎تری به طور شبانه‎روزی بر فعالیت واحدهای صنفی نظارت داشته باشیم.

اینکه بازرسان اتاق اصناف تهران در کنار بازرسان اتحادیه‏های صنفی به طور شبانه‏روزی فعالیت می‎کنند نکته‏ای است که نگارنده مطلب به طور ملموس با آن روبه‎رو بوده است به گونهای که با گزارش شکایت به نظارت و بازرسی اتاق اصناف تهران بازرسان شب بعد به واحد صنفی متخلف مراجعه کرده و اقدامات قانونی را انجام دادند.

مسئول نظارت و بازرسی اتاق اصناف تهران به مهمترین محور فعالیت بازرسان اتاق اشاره کرده و می‎گوید: مهمترین محور برنامه‎ای که از نیمه دوم سال جاری دنبال می‎کنیم شکایت محوری است.

وی اضافه می‎کند: مردم در هر نقطه از پایتخت با مشاهده تخلفی حتی اگر با تلفن ۱۲۴ تماس بگیرند و اعلام کنند که واحد صنفی بدون مجوزی در محل آنها فعالیت می‎کند از آنجایی که ارتباط اتاق اصناف با سامانه ۱۲۴ و همکاران زحمتکش تعزیرات حکومتی استان تهران به صورت مستمر در طول شبانه روز برقرار است بازرسان با پیگیری شکایت، مطابق قانون برای واحد صنفی متخلف مواد ۲۷ و ۲۸ قانون نظام صنفی را اعمال می‎کنند.

درودیان خاطر نشان می‎سازد فعالیت بازرسان اتحادیه‎های صنفی از کمیسیون بازرسی اتحادیه‎ها و هیئت مدیره محترم آنها به طور کامل تحت نظارت رئیس اتحادیه می‎باشد.

وی می‎افزاید: شکایت محوری بر اساس یافته‎های علمی مدیریتی موجب می‎شود تا وظایف هدایت و نظارت یک مدیر به درستی و با شفافیت اعمال شود نکته‎ای که هیئت رئیسه اتاق اصناف هم بر آن اصرار دارد.

عضو هیئت رئیسه اتاق اصناف تهران با اشاره به تجاربی که در مسافرت کاری به اروپا داشته است می‎گوید: در کشورهای دیگر به آن رتبه از دانش و فرهنگ رسیده‎اند که مردم از واحدهای غیرمجاز اگر وجود داشته باشند خرید نمی‎کنند؛ ضمن اینکه در کشورهای اروپایی که فعالیت‏های صنفی به صورت تجمع آنها چند واحد صنفی در یک واحد انجام می‎شود چیزی به نام واحد صنفی غیرمجاز معنا ندارد و همه به طور کامل تحت نظارت قانون فعالیت می‎کنند.

درودیان در پایان از همکاری روسای اتحادیه‎های صنفی تقدیر کرده و می‎افزاید: همفکری و همگامی روسای اتحادیه‏‎ها در مواقعی که بازرسان اتاق گزارش‎هایی را مبنی بر تخلف یک واحد صنفی ارائه می‎کنند موجب نظام‎مند شدن دیگر واحدهای صنفی می‎شود.

منبع: اتاق اصناف

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *