همایش مذکور پنج سخنران اصلی خواهد داشت. دو نفر از سفرا و دو نفر از اعضای هیات دولت و یک نفر به‌عنوان نماینده بخش‌خصوصی در جمع حاضران سخنرانی خواهند کرد که عبارتند از: سفیران اتریش و بلژیک، معاون اول رئیس‌جمهوری و وزیر امور خارجه ایران و رئیس اتاق تهران.  به گزارش روابط‌عمومی اتاق تهران، مسعود خوانساری روز گذشته در مورد این همایش گفت: با توجه به تحولات چندماه گذشته نیاز به تعامل هرچه بیشتر، گسترش روابط و معرفی دقیق پتانسیل‌های اقتصاد ایران به کشورهای اروپایی وجود دارد. ما طی سال‌های گذشته در مورد پتانسیل‌های ایران در داخل کشور حرف‌های زیادی زده‌ایم ولی به‌نظر می‌رسد طرف‌های خارجی با جزئیات در جریان این واقعیت‌های اقتصاد ایران نیستند. این درحالی است که در مقطع کنونی اقتصاد ایران به شدت به همکاری‌های بین‌المللی نیاز دارد.

رئیس اتاق تهران ادامه داد: پس از خروج آمریکا از برجام، بخش مهمی از روابط اقتصادی ایران با کشورهای اروپایی و شرق آسیا شکل می‌گیرد. اما پیچیدگی‌های روابط اقتصادی، ارتباطات بخش‌خصوصی کشورهای مورد توجه ایران با اقتصاد آمریکا و همچنین محدودیت‌های اعمال‌شده، شرایطی را به‌وجود آورده که توسعه روابط اقتصادی دوجانبه و چندجانبه با دشواری پیش برود. متاسفانه بخشی از مشکلات هم به محافظه‌کاری کشورهای طرف همکاری با ایران بازمی‌گردد که البته این موضوع هم در چارچوب منطق اقتصادی کشورهای موردنظر قابل ارزیابی و تحلیل است. بخش دیگری از نواقص هم مربوط به رفتارهای داخلی ما در زمینه فضای کسب‌وکار است. اما قطعا شاه بیت آغاز این مسیر تعامل و گفت‌وگو است. خوانساری ادامه داد: آنچه میان ما و کشورهای طرف همکاری فاصله می‌اندازد تا حدود زیادی وابسته به موضوع عدم شناخت دوطرفه، عدم معرفی پتانسیل‌های ایران به کشورهای اروپایی، عدم توسعه روابط شرکتی و در یک کلام ارتباطات توسعه ‌نیافته است.

رئیس اتاق تهران تصریح کرد: به همین جهت اتاق تهران فردا همایشی با حضور معاون اول رئیس‌جمهور، وزیر امور خارجه، فعالان بخش‌خصوصی و سفرای بیش از ۱۰۰کشور جهان در تهران برگزار می‌کند. خوانساری افزود: هدف از برگزاری این همایش در قدم اول، آغاز دوره تازه گفت‌وگوهای میان بخش‌خصوصی ایران و کشورهای موردنظر است. باوجود تمام مکانیزم‌های ارتباطی متاسفانه رابطه پیوسته و نظام‌مندی میان بخش‌خصوصی ایران، سفرای کشورهای خارجی و درنهایت شرکت‌های بخش‌خصوصی بین‌المللی وجود ندارد. رابطه اقتصادی ایران و اروپا عموما در حوزه تجارت یا سرمایه‌گذاری‌های چند کمپانی اروپایی در صنایع بالادستی اقتصاد ایران خلاصه‌ شده است. این درحالی است که اقتصاد ایران به جذب سرمایه، همکاری شرکت‌های اروپایی با شرکت‌های ایرانی و ایجاد مکانیزم‌های منطقی برای تبادلات مالی نیاز دارد. رئیس اتاق تهران بیان کرد: ما اعتقاد داریم که در صورت وحدت داخلی، می‌توان از پتانسیل مخالفت کشورهای اروپایی با سیاست‌های ترامپ به نفع اجماع‌سازی جهانی علیه او استفاده کرد. اما باید دقت کرد که در جهت تحقق این هدف نیازمند تعامل هرچه بیشتر با کشورهای موردنظر هستیم. آنچه در سیاست و اقتصاد ما کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد، امکان تعاملات بین‌المللی برای مبارزه علیه یک هدف جهانی است. درحال‌حاضر اروپا این پتانسیل را دارد. در این شرایط بخش‌خصوصی ایران از تمام ابزارهای خود در جهت تحقق این هدف استفاده می‌کند. خوانساری با اشاره به همایش تهران افزود: سه ضلع توسعه روابط یعنی دولت، نمایندگان کشورهای هدف و بخش‌خصوصی در این همایش حضور دارند. ما برای جلب همکاری کشورهای هدف به تضمین و پشتیبانی دولت در ایران، همکاری سفرا برای توسعه روابط در کشورهای مقصد و حضور موثر و فعال بخش‌خصوصی در جریان مذاکرات نیاز داریم. در این همایش تلاش کرده‌ایم که این سه ضلع را در کنار هم قرار دهیم و امکان مذاکرات بیشتر را فراهم آوریم.

رئیس اتاق تهران گفت: توسعه روابط اقتصادی با کشورهای دیگر جهان در واقع یک ضرورت ملی است. توسعه اقتصاد ایران بدون سرمایه، تکنولوژی روز جهانی و استفاده از فرصت‌ بازارهای بین‌المللی ممکن نیست. ما این خواسته‌ها را داریم و اروپایی‌ها هم می‌دانند که با حضور در ایران به بازار ۴۰۰ میلیون نفری منطقه دسترسی پیدا می‌کند. مزیت‌های اقتصاد ایران مانند امنیت، زیرساخت‌ها و نیروی کار ارزان و ماهر همچنان پابرجا است؛ ولی باید این اصل را بپذیریم که طی چند سال گذشته موفق به ارتباط موثر با اقتصاد جهانی نشده‌ایم. خوانساری افزود: بخش‌خصوصی ایران در کنار دولت آماده است تا دوره جدید فعالیت‌های خود را آغاز کند. امید ما این است که بتوانیم با اجماع‌سازی جهانی و وحدت داخلی از این دوره عبور کنیم.

منبع: دنیای اقتصاد