خانه / مصاحبه / بیانیه پایانی کنفرانس دکو ۲۰۱۷
002

بیانیه پایانی کنفرانس دکو ۲۰۱۷

بیانیه پایانی دهمین کنفرانس بین المللی تجارت جهانی مبلمان، طراحی، هنر،  دکوراسیون و صنایع وابسته (دکو ۲۰۱۷)

به نام خدا

 دهمین کنفرانس بین المللی تجارت جهانی مبلمان، طراحی، هنر، دکوراسیون و صنایع وابسته (دکو ۲۰۱۷) در سالی که از سوی مقام معظم رهبری سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال نامیده شده است، به اهتمام شورای ملی مبلمان و دکوراسیون ایران و صنایع وابسته در تاریخ دوازدهم آذر ماه سال ۱۳۹۶، با حضور فعال، با طراوت و موثر تمامی شرکت کنندگان اعم از میهمانان داخلی و خارجی از اقشار مختلف، روسا ، مدیران و اعضای تشکل های صنعتی ، صنفی و صادراتی، طراحان جوان و آینده ساز، تولیدکنندگان، فروشندگان، اساتید و دانشجویان دانشگاه های کشور، مسئولان محترم دستگاه های دولتی، نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی، اعضای شورای انجمن های مبلمان آسیا(کافا) و نمایندگان تشکل های مبلمان اروپا و اصحاب رسانه های جمعی با تکیه بر الطاف لایزال خداوند متعال در محل سالن همایش های بین المللی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

بر اساس مواردی که در این کنفرانس ارائه شد، مقامات دستگاه های ذی ربط دولتی، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، اعضای برجسته پارلمان بخش خصوصی، روسا و اعضای تشکل های صنفی و صنعتی  استان های حاضر در کنفرانس ، اعضای شورای اتحادیه ها  و انجمن های آسیا، اساتید مطرح جهان در تخصص های ویژه و مرتبط با صنایع وابسته به مبلمان و دکوراسیون، ارایه دهندگان مقالات و شرکت کنندگان در کنفرانس و نیز اساتید کارگاه های آموزشی و کارشناسان میز های تخصصی بر موارد زیر تاکید نمودند:

  • تمام اتحادیه ها و تشکل های صنفی و صنعتی وابسته به شورا، در اجرای منویات مقام معظم رهبری، اجرایی شدن اقتصاد مقاومتی و اهتمام در تولید بهینه همراه با اشتغال زایی را به عنوان بخشی از وظایف دایمی اعضای خود برای پیشرفت و سربلندی جمهوری اسلامی ایران قرار دهند.
  • شورای ملی مبلمان و دکوراسیون ایران و صنایع وابسته با بهره گیری از تجربیات و دستاوردهای علمی سال های گذشته حسب نظر و رهنمود رئیس محترم کنفرانس  بر تغییر رویکرد و عمل به مفاد و محتوای  پارادایم جدید برای فعالیت های دکو تاکید و در این رابطه با توجه به ظرفیت موجود در کشور و خصوصا تشکل های صنفی و صنعتی و همکاری های تشکل های بین المللی همراه، با ایجاد هماهنگی فعالیت های اقتصادی اتحادیه ها و تشکل های صنفی و صنعتی استانی، برای ایجاد تحولات در سهم مبلمان و دکوراسیون و صنایع وابسته درتجارت و بازگانی کشور با بهره گیری از فناوری های روز دنیا تلاش نماید.
  • شورا از کمیسیون های تخصصی خود انتظار دارد با بهره گیری از دانش روز و نظرات اعضاء نسبت به تغییردیدگاه های طراحان، تولیدکنندگان و عرضه کنندگان متناسب با دهه آینده که با توجه به پیشرفت های فناوری یک قرن محسوب می شود، به ساز و کارهای مناسب برای تولید بهینه با حفظ محیط زیست اهتمام نمایند.
  • تمام اتحادیه ها و انجمن های صنفی و صنعتی مرتبط با شورا، در مورد توجه به ایجاد هم بستگی و همدلی اعضاء و همکاری با سایر تشکل ها در ترویج و توسعه صنعت گردشگری بویژه در محدوده مرز های ایران اسلامی تلاش نمایند و با خلاقیت روز افزون، از هنر و فرهنگ ایرانی در تجهیز اماکن اقامتی و ایجاد زیر ساخت های لازم، فضای مناسبی را برای حضور گردشگران بین المللی فراهم آورند.
  • از دولت و سایر دستگاه های ذیربط در برنامه ششم توسعه کشور در خواست می شود به نظرات بخش خصوصی توجه کافی مبذول و برای نقش آفرینی اعضای تشکل هایی که دارای جایگاه ملی در کشورند، با ایجاد، نهادینه سازی و گسترش دولت الکترونیک و کاهش بروکراسی نسبت به رفع مشکلات موجود اقدام و برای ایجاد زمینه های لازم برای سرمایه گزاری خارجی در این صنف و صنعت اهتمام نمایند.
  • اتحادیه ها و تشکل های صنفی و صنعتی مرتبط برای بهره گیری از دانش و تکنولوژی روز و ارتقای کیفیت و حضور رقابتی در داخل و خارج از کشور از سرمایه انسانی تربیت شده در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی و مجهز به مهارت های بالا استفاده نمایند.
  • اعضای حاضر در کنفرانس به تلاش و خلاقیت بیشتر طراحان برای ارتقای جایگاه تولید داخلی با بهره گیری از فرهنگ و هنر ایرانی تاکید و از تولید کنندگان خواستار بهره گیری از آثار طراحان ایرانی برای تولید محصولات هستند، تا از این طریق فضای کسب و کار بنگاه های اقتصادی مرتبط با صنف و صنعت برای صادرات امکان پذیر و مهیا شود.  برای آگاهی از فرایند فعالیت ها و تعیین رتبه خود در صنایع کوچک و متوسط، از طریق موسسات واجد شرایط و مورد تایید سازمان ملی استاندارد اقدام و از نتایج به دست آمده  در برنامه ریزی های لازم برای ارتقای جایگاه و بهبود کیفیت تولید و عرضه محصول اعم از کالا و خدمت استفاده نمایند.
  • توصیه اکید حاضران در کنفرانس به دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی برای تربیت طراحان و متخصصان تولید و فروش، بهره گیری از فرهنگ و هنر ایرانی و توجه به فناوری های نوین در سرفصل درس ها همراه با بهره گیری تجربیات تولید کنندگان و عرضه کنندگان است. تا با همت نسل جوان تربیت شده زمینه و امکان حضور در بازارهای رقابتی داخلی و خارجی آمادگی ایجاد شود.
  • به منظور اقدام عملی برای ارتقای کیفیت فعالیت های طراحی و تولید، کنفرانس دکو از شورای ملی مبلمان و دکوراسیون درخواست می نماید تا در کنفرانس بعد از صد تولید کننده برتر مبلمان، دکوراسیون و صنایع وابسته که با بهره گیری از فرهنگ و هنر ایرانی اسلامی و دانش روز در عرصه های تولید، عرضه و صادرات فعالیت می نمایند تقدیر و تشویق به عمل آورد.

این بیانیه به عنوان سند نهایی کنفرانس به تأیید حاضران در کنفرانس رسیده است که امید است بتواند به عنوان نقشه راهی برای دستیابی به اهداف کنفرانس و نیز اهداف عالیه شورای ملی مبلمان و دکوراسیون ایران و صنایع وابسته در سال آینده مؤثر و مفید باشد.

در پایان، ضمن قدردانی از شورای سیاستگزاری و کارگروه های تخصصی کنفرانس توفیق همگان را در مسیر خدمت به اقتصاد ملی جمهوری اسلامی ایران از درگاه خداوند متعال مسئلت می نماییم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *