خانه / مقاله ها / عمومی / بهبود طراحی مبلمان از دیدگاه ارگونومی
omugxxmdck_28

بهبود طراحی مبلمان از دیدگاه ارگونومی

با توجه به این موضوع که افراد زمان قابل توجهی را در محیط های کاری و در منزل صرف استفاده از صندلی و مبلمان های مختلف می نمایند، لزوم طراحی صحیح این لوازم بیش از پیش اهمیت پیدا کرده است.

در این راستا باید برای ویژگی های صندلی ها و مبلمانها اهمیت بیشتری قائل گشت و اصول ارگونومی را در طراحی آنها لحاظ کرد. این مقاله به تشریح فرایند بهبود طراحی مبلمان از دیدگاه ارگونومی و منافع حاصل از آن در جهت راحتی بیشتر استفاده کنندگان و ارتقای بهره وری می پرازد.

این فرایند شامل سه مرحله اصلی

۱) بررسی وضعیت موجود بلحاظ ارگونومیکی

۲) ارائه و اجرای راهکار جهت بهبود و ارزیابی نتایج

۳) تنظیم کتابچه مبنا به منظور طراحی ارگونومیک مبلمان جدید است.

یکی از مهمترین ابزارها برای طراحی محصول در ارگونومی استفاده از مهندسی کَنسی می باشد که دارای رویکرد مشتری مداری است. بکارگیری اصول ارگونومی در طراحی مبلمان نتایجی همچون پیشگیری از اختلالات اسکلتی-عضلانی بین استفاده کنندگان، بهبود بهره وری کارکنان و آسایش افراد توسط تطبیق ویژگی های محصول برای شخص، بهترین استفاده از قابلیت های کارکنان، کسب بیشتر رضایت مشتریان، جذب مشتری بیشتر و کسب درآمد بالاتر برای تولیدکنندگان به همراه خواهد داشت.

مطلبی را که در بالا ملاحظه نمودید؛ چکیده ای بود از مقاله آقایان محمد خندان و سعید روشن ضمیر- دانشچویان کارشناسی ارشد دانشگاه علوم پزشکی و توانبخشی – که به بررسی بهبود طراحی مبلمان از دیدگاه ارگونومی می پردازد.

برای دیدن متن کامل مقاله کلیک کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *