خانه / اخبار / برگزاری چهارمین جلسه اتاق فکر شورای ملی مبلمان و دکوراسیون و صنایع وابسته
9710

برگزاری چهارمین جلسه اتاق فکر شورای ملی مبلمان و دکوراسیون و صنایع وابسته

چهارمین جلسه اتاق فکر شورای ملی مبلمان در ساعت ۱۷ روز سه شنبه مورخ ۹۷/۲/۲۵ با حضور دبیر کل شورا، نمایندگان بانک مرکزی ایران و نمایندگان گمرک ایران تشکیل شد .
همچنین در این جلسه صاحبان صنایع ، واردکنندگان و صادرکنندگان و نیز مدیران و کارشناسان صنف و صنعت مبلمان ، دکوراسیون و نمایندگان تشکل های مربوطه هم حضور داشتند .

در این جلسه ، فعالان اقتصادی اظهار داشتند که سیاست های ارزی جدید باعث شده است که تا برای واردات مواد اولیه و نهاده های صنعت مبلمان از قبیل چوب ، MDF، نئوپان ، یراق آلات ، پارچه و رنگ ثبت سفارش انجام نشد و بر همین اساس واحد های متبوع حداکثر تا دو ماه دیگر به تولید ادامه دهند . از سوی دیگر ، تثبیت نرخ دلار به ۴۲۰۰ تومان امکان صادرات را از این صنف و صنعت سلب کرده است شایان ذکر است تعدادی از واحدهای صنعت مبلمان با استفاده از اعتبار تجاری خود مبادرت به خرید و واردات ماشین آلات خطوط تولید کرده اند . لیکن ، با توجه به شرایط جاری امکان تهیه ارز و انجام تعهدات و دیون نسبت به فروشنده را ندارند . آیین نامه ها و اطلاعیه های منتشر شده حاوی ابهامات و اشکالاتی در خصوص شرکت های عمده تا اطلاع ثانوی ، لغو معافیت های مالیاتی ، تلقی قاچاق و …  می باشد که فعالان  اقتصادی را در هاله ای از ابهام و بلاتکلیفی قرار داده است .
نمایندگان بانک مرکزی و گمرک ایران در خصوص سیاست های ارزی موارد زیر را مطرح کردند :
۱- حمایت از تولید و حفظ اشتغال خطوط قرمز سیاست های ارزی جدید است .
۲- برای تامین مواد اولیه و کالاهای واسطه ای و ماشین آلات خطوط تولید ثبت سفارش انجام می شود و ارز تخصیص داده شده
۳- در راستای ایجاد ثبات در بازار ارز ، تک نرخی شدن و جلوگیری از افزایش بی رویه قیمت ارز ، دولت در بازار ارز دخالت کرده است .
۴- سیاست دولت در زمینه ارز شناور مدیریت شده است .
۵- صادر کنندگان می توانند ارز خود را به روش های زیر وارد چرخه اقتصادی کشور کنند :
الف :واردات در مقابل صادرات
ب: پرداخت بدهی ارزی خود
پ: فروش ارز به بانک ها و صرافی های مجاز
ت: و سپرده گذاری ارزی نزد بانک ها .
۵- صادرکنندگانی که اقدام به صادرات کالا به مقصد کشورهای عراق و افغانستان می باشند از فروش ارز به بانک ها و صرافی های مجاز معاف می باشند .
۶- صادرکنندگان و واردکنندگان جهت تبادل ارز و تامین ارز مورد نیاز خود می توانند به سامانه نیما ( نظام یکپارچه مبادلات ارزی ) مراجعه نمایند .
در ادامه جلسه نیز نماینده  دفتر صادرات گمرک ایران با توجه به مسایل و مشکلات صادرکنندگان در فرایند صادرات کالا و برگشت ارز به کشور اظهار داشت گمرک ایران همواره در جهت تسهیل صادرات کالا و محصولات تلاش نموده است و با توجه به وضع اقتصادی موجود اقدام به بازنگری ارزش کالاهای صادراتی و نیز تسهیل ورود موقت مواد اولیه و کالاهای واسطه ای برای واحد های تولیدی و صادراتی نموده است .
در پایان جلسه جناب آقای علیخانی با بیان اینکه شورای ملی مبلمان همواره به دنبال ایجاد راهکارهای عملیاتی در جهت رفع مسایل و مشکلات صنف و صنعت بوده است و اساس تشکیل اتاق فکر شورا نیز بر همین مبنا بوده است از نمایندگان بانک مرکزی و گمرک ایران خواستار تعامل بیشتر با شورا جهت حل مشکلات تولید ، ورود مواد اولیه و صادرات محصولات شدند. در پایان جلسه مقرر شد :
۱- فعالان صنف و صنعت مبلمان اعم از واردکنندگان مواد اولیه ، ماشین آلات و خطوط تولید ، تولیدکنندگان و صادرکنندگان مسایل و مشکلات مرتبط با بانک مرکزی و گمرک ایران را جهت جمع بندی و انعکاس به مراتب ذیربط به دبیرخانه شورای ملی مبلمان ارسال نمایند .
۲- مقرر گردید تمامی بخشنامه ها ، دستورالعملها و قوانین و مقررات ارزی و نیز دستورالعملها و بخشنامه های گمرک ایران جهت اطلاع رسانی به اعضای شورا از سوی بانک مرکزی و کمرک جمهوری اسلامی ایران به دبیرخانه شورای ملی مبلمان ارسال گردد.

منبع: شورای ملی مبلمان و دکوراسیون ایران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *