خانه / اخبار / آیین‌نامه ارائه تسهیلات ۳ درصدی اشتغال‌زایی به زودی ابلاغ می‌شود

آیین‌نامه ارائه تسهیلات ۳ درصدی اشتغال‌زایی به زودی ابلاغ می‌شود

علی ربیعی از ابلاغ آیین‌نامه ارائه تسهیلات توسعه اشتغال روستایی از هفته آتی با نرخ ۳ درصد خبر داد و در عین حال گفت: باید نرخ بیکاری از ۱۲ درصد به ۴ درصد برسد و سالانه ۸۰۰ هزار ظرفیت جدید شغلی ایجاد شود.
علی ربیعی  در برنامه «تیتر امشب» شبکه خبر درباره طرح‌های اشتغالی دولت، گفت: مهمترین برنامه ما تثبیت شغل است. وقتی رکود طولانی داریم؛ روی همه چیز تاثیر می‌گذارد. روی تثبیت شغل باید کار کنیم.

وی با بیان اینکه کالاها در انبارها مانده است، تاکید کرد: باید بازار ایجاد کنیم تا چرخه تولید حرکت کند و این چرخه می تواند به تثبیت شغل کمک کند.
ربیعی گفت: دولت تسهیلات ارزان قیمت در اختیار مردم قرار می دهد اما خود مردم هم موثر هستند و باید از این موقیعت استفاده کنند.
ربیعی با تاکید بر اینکه کاهش فقر و اشتغال از برنامه دولت است، گفت: در چهار سال آینده به دنبال اشتغال توسعه ای ناشی از کارهای بزرگ هستیم.
وی افزود : در قالب طرح «روستا-تعاون» نیز ظرفیت های اشتغالزایی در روستاها پیگیری می شود.
ربیعی گفت: آموزش در محیط کار واقعی از دیگر طرح های اشتغال زا است و بیشترین خدمات این طرح در حوزه اشتغال خدمات مولد و صنوف است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: نرخ مصوب بانک مرکزی ۱۸ درصد است و ما برای اینکه سرمایه گذاری راحت‌تر شود، نرخ را به ۶ درصد رساندیم و از طریق سپرده‌گذاری بانک‌ها ۳ درصد نرخ تسهیلات را پایین‌تر آوردیم تا به کسب و کارهای کوچک اختصاص دهیم . برای اینکه تعاونی‌ها پیشرو می شوند بانک توسعه تعاون را توسعه دادیم.

ربیعی گفت: صندوق توسعه کشاورزی را هم به طرح اضافه کردیم و سه شنبه صبح اولین جلسه تشکیل می شود و یک جلسه هم با بانکها خواهیم داشت و آیین نامه شیوه بانک‌ها هم اعلام می‌شود، منتها باید در آیین نامه بانکها گرفتار نشویم.
وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: ما چهار گروه شامل موسسات، بانک‌ها و صندوق‌ها،نظارت و بخش‌ها را داریم که مهمترین آنها جهاد کشاورزی است.
وی ادامه داد: بحث خدمات و گردشگری هم مطرح است و اینها همه در کارگروه استان مطرح است و وام‌ها به آنها اختصاص می‌یابد؛ در حقیقت این وامها یا انفرادی یا گروهی هستند و ما برای این طرح وظیفه بازاریابی را هم پیش بینی کرده‌ایم و بخش صنعت و معدن وظیفه هم پوشانی آن را بر عهده گرفته است.

* هفته آینده؛ زمان اجرای طرح توسعه اشتغال روستایی
ربیعی گفت: این طرح از هفته آینده اجرا می‌شود و ما از طریق رسانه‌ها اطلاع‌رسانی خواهیم کرد و در شهرها و روستاهایی که که معادن دارند سرمایه را به افراد بر اساس مهارت اختصاص می دهیم و در روستاها به شرکت‌هایی که می‌توانند، اشتغال ایجاد کنند.

ربیعی افزود: برای ما چند استان که درآمدشان کمتر است در اولویت هستند؛ صنعت هایی مثل مبل، فرش و پوشاک حتی کشاورزی و گیاهان دارویی هم جز رشته های پر کشش اشتغال بررسی شده است.
وی با اشاره به اینکه سیاست گذاری برای ایجاد اشتغال نیاز به طرح‌ها و ایده‌های جدید دارد، گفت: رشد اقتصادی همراه با اشتغال نیاز به تمرکز در حوزه های اقتصادی است که اشتغال مردم و رونق کسب و کار پایدار را به دنبال داشته باشد.
وزیر تعاون افزود: برقراری ارتباط بین بخش خصوصی و دولتی در کنار یکدیگر با نظارت دولت میسر می‌شود.
ربیعی با اشاره به آموزش‌های تخصصی نیروی کار،‌ گفت: اگر نیروی کار بر اساس اولویت اقتصادی، صنعتی و کشاورزی و یا هر قسمتی که در اولویت زمانی و مکانی است آموزش ببینند، بهتر می‌توانند از تخصص نیروی انسانی بهره لازم را ببرند.

* نرخ بیکاری باید به ۴ درصد برسد

به گزارش فارس،‌ وی تاکید کرد: نرخ بیکاری ما ۱۲ درصد است که بر اساس برنامه‌ها باید به ۴ درصد برسد و اکنون سالانه ۸۰۰ هزار بیکار تحصیل کرده به جامعه افزوده می شود؛ ما امسال ۴۰۰ هزار شغل اولی داشتیم و یکی از برنامه‌های ما این است که آنها را رسمی کنیم و پیش بینی ما این است که آنها را به ۷۰۰ هزار شغل برسانیم.
وی افزود: دفترچه های اول من را امیدوار کرده است و بخشی از آن متعلق به تسهیلات و صادرات است.
وی با اعتقاد به نقش نظارتی دولت در بحث اشتغال، افزود: توسعه صادرات و حضور در بازار منطقه ای باید بر اساس نیاز بازار های جهانی و حضور مستمر باشد.

* فارغ‌التحصیلان دانشگاهی دنبال شغل دولتی نباشند
ربیعی درباره بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی، گفت: باید کار فرهنگی هم بکنیم تا فارغ التحصیلان دانشگاهی فقط دنبال کار دولتی نباشند؛ البته حق می دهم که همه شغل آبرومند متناسب با تحصیلات خود داشته باشند اما در این میان باید شرایط را هم در نظر گرفت.

منبع: اتاق تعاون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *