خانه / اخبار / آیا تولید مشترک مبلمان عملی می‌شود؟
080

آیا تولید مشترک مبلمان عملی می‌شود؟

مصاحبه دکتر رامین سمیع زاده با روزنامه گسترش صمت

زمان زیادی است بر تولید مشترک با کشورهای خارجی در صنعت مبلمان تاکید می‌شود با این همه فعالان این صنعت در حال حاضر تولید مشترک را در حد یک شعار می‌دانند که باید بستر اجرایی شدن آن در سال آینده فراهم شود.

تولید مشترک مبلمان با کشورهای خارجی به‌ویژه ایتالیا مدت‌هاست از زبان مسئولان شنیده می‌شود. چند روز پیش نیز حسن احمدیان، رییس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مبلمان از تولید مشترک مبلمان ایرانی و ایتالیایی و امضای تفاهمنامه‌ای در این زمینه خبر داد. این خبر در حالی منتشر شد که درباره تولید مشترک کالاهای دیگر با کشورهای خارجی نیز صحبت بسیار می‌شود. به نظر می‌رسد تولید مشترک یکی از راه‌های علاج در صنایع مختلف است که روی آن بسیار تاکید می‌شود. با وجود اینکه مسئولان از زمینه‌سازی و امضای تفاهمنامه برای تولید مشترک در صنعت مبلمان سخن می‌گویند این سوال پیش می‌آید که آیا برای هدفی که این همه روی آن تاکید می‌شود بستر اجرایی شدن نیز فراهم شده است. به‌ویژه اینکه این تولید مشترک قرار است با ایتالیا که مهد دکوراسیون دنیا است، انجام شود.

در این زمینه دکتر رامین سمیع‌زاده، عضو هیات‌ مدیره و دبیر انجمن مبلمان و دکوراسیون به صمت گفت: با تولید مشترک در صورتی که دانش و فناوری وارد کشور شود، بسیار مفید است. اما به نظر نمی‌رسد تولید مشترک با کشوری همچون ایتالیا به نتیجه قطعی رسیده باشد. از این‌رو اگر هم خبر یا بحثی در این زمینه منتشر می‌شود در حد صحبت‌های کلی است.
سمیع‌زاده افزود: تولید مشترک با یک کشور خارجی بحثی کارشناسی است و قرار نیست ما علاقه‌های‌مان را به عنوان موارد مهم عنوان کنیم؛ چراکه در تولید مشترک باید روی مقدار و تعداد فناوری که قرار است وارد کشور شود بررسی کارشناسی شده، به علاوه باید نیازسنجی در تولید و صنعت انجام شود.
وی با تاکید بر اینکه در زمینه تولید مشترک مبلمان با ایتالیا اتفاق خاصی نیفتاده و اگر بحثی شده در حد مکاتبات اولیه بوده است، گفت: متاسفانه ما به بحث‌های شعاری عادت کرده‌ایم و آن قدر این مباحث زیاد می‌شود که شاید برخی اخبار و تیترها را باور نکنیم.

دبیر انجمن مبلمان و دکوراسیون با اشاره به زمینه‌سازی برای تولید مشترک گفت: اگر یک شرکت در داخل کشور بخواهد اقدام به تولید کند باید شرایط سختی را پشت‌سر بگذارد. چه برسد به اینکه تولید مشترک، همکاری و سرمایه‌گذاری انجام شود. آن هم برای کشور ما که بسیاری از مشکلات و موارد ساختاری برای تولید در آن مانند بانک، تعرفه و گمرک حل نشده است.

سمیع‌زاده با بیان اینکه اطلاعات جدیدی درباره آغاز تولید مشترک مبلمان با ایتالیا ندارد، بیان کرد: شاید اطلاعات جدیدی وجود داشته باشد که من از آن بی‌اطلاع هستم.
وی درباره چرایی انتخاب ایتالیا به‌عنوان کشور مشترک برای تولید گفت: ایتالیا مهد دکوراسیون دنیا است و اگر با چنین کشوری تولید مشترک شود بسیار خوب است. اما به یاد داشته باشیم که به چند گفت‌وگو و رفت‌وآمد نمی‌توان تولید مشترک گفت. البته مدت‌ها است که درباره موضوع تولید مشترک زیاد بحث می‌شود، اما فکر نمی‌کنم که حقیقت داشته باشد. از این‌رو باید نتیجه‌گرا باشیم. وقتی ما می‌خواهیم یک ایده را پیشنهاد کنیم باید تمام زیرساخت‌ها و پیش‌نیازهای آن را با هم برآورد کنیم. تولید مشترک تا یک سال آینده تنها یک پیش‌بینی برای تولید و امیدواری است نه یک رویداد و واقعیت. از این‌رو ما هنوز پذیرای تولید مشترک نیستیم؛ چرا که هنوز مسائل بین‌المللی‌مان حل نشده است.
دبیر انجمن مبلمان و دکوراسیون با اشاره به اینکه در صنعت مبلمان داخلی مفهوم نشان(برند) هنوز جا نیفتاده است، گفت: نشان(برند)سازی مشترک کار بسیار سخت‌تری است اما اگر این اتفاق بیفتد تولیدات مختلفی با نشان(برند) ایرانی، ایتالیایی یا نشان(برند) مشترک می‌توانیم عرضه کنیم.
سمیع‌زاده درباره شرایط کنونی صنعت مبلمان توضیح داد: در حوزه تولید مبلمان اداری، کودک و نوجوان خودکفا هستیم و نیازی به شرکت‌های خارجی نداریم. در بخش مبلمان خانگی هرچند در بخش کلاسیک آن (مبلمان استیل) در داخل کشور تقاضای تولید و خرید را داریم، اما در بخش مبلمان مدرن آنجا که بحث تیراژ و تولید صنعتی مطرح می‌شود نیازمند واردات هستیم. البته امیدوارم که این واردات تبدیل به تولید مشترک شرکت‌های ایرانی و خارجی شود. از این‌رو اگر کشورهای قدرتمند در صنعت مبلمان وارد شوند بسیار مطلوب است.

صفیه رضایی – گروه صنعت

 گسترش صمت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *